Blog

Proekologiczne rozwiązania na opakowania foliowe dla wydawnictw

W ostatnich latach z coraz większym niepokojem mówi się o negatywnym wpływie opakowań z tworzyw sztucznych na matkę Ziemię. W tym artykule wyjaśnimy zagadnienia związane z opakowaniami foliowymi i doradzimy, jak wybrać optymalne rozwiązania proekologiczne w sektorze opakowań.

Czy tworzywa są sztuczne?

Wbrew używanej powszechnie nazwie „tworzywa sztuczne” mają pochodzenie naturalne. Do ich wytworzenia wykorzystuje się, poddane syntezie organicznej surowce, takie jak: węgiel, celuloza, gaz ziemny czy ropa naftowa. Aby powstałą folia, którą stosujemy do produkcji worków foliowych, stosuje się tworzywa sztuczne takie jak polipropylen czy polietylen. Tworzywa te w stanie surowym mają formę granulatu, który po podgrzaniu do odpowiednio wysokiej temperatury przybiera formę płyną. Możliwe staje się wtedy wyprodukowanie z niego jednolitego materiału.

Z jakiej folii robione są worki na czasopisma?

 

Folia OPP jest wysoko przezroczysta, błyszcząca i elegancka. Można na niej wykonać dowolny nadruk. Jest to najczęściej stosowana folia do produkcji worków na czasopisma. Może być też stosowana jako laminat np. z folią OPP metalizowaną, w celu przyciągnięcia uwagi lub podkreślenia prestiżu danego wydania. W łatwy i stosunkowo niedrogi sposób możemy uzyskać np. efekt złotego koloru.

Folia CAST (CPP) charakteryzuje się wysokim połyskiem i przezroczystością. Jej niski ciężar właściwy wpływa na wydajność opakowaniową w stosunku do innych folii o tej samej grubości. Ze względu na wysoką odporność na przerwanie/przebicie łatwo się perforuje. Tę folię stosujemy często w przypadku, gdy dodatek do gazety ma krawędzie, nieregularny kształt itp.

Folia LDPE to folia polietylenowa doskonale nadająca się do każdego rodzaju towarów. Wykorzystywana jest przy pakowaniu produktów przemysłowych, chemicznych, a także spożywczych. Jest bardzo wytrzymała i może być wykorzystywana zarówno do pakowania ręcznego, jak i automatycznego. Można ją zadrukowywać. Jest rzadziej stosowana na worki foliowe dla wydawnictw – jest mniej przezroczysta, za to bardzo wytrzymała. Idealnie nadje się na duże akcje mailingowe.

Folia PCR oraz folia IR jest folią niejednorodną pochodzącą z recyclingu folii LDPE, może posiadać zanieczyszczenia. Jej cena związana z dostępnością surowca z recyklingu, ale zawsze niższa od cen folii OPP lub LDPE. Folię tą można zadrukować. Istotne jest to, że folia PCR i IR nadaje się do dalszego recyklingu i należy wyrzucić ja do żółtego pojemnika na odpady. Korzystanie z tych folii może aktywne wspierać czytelników w dokonywaniu świadomego wyboru zakupu produktów przyjaznych środowisku i tym samym w  tworzeniu lepszej i czystszej przestrzeni do życia. Może jednocześnie stanowić wsparcie pozytywnego wizerunku marki wydawnictwa.

Przykłady worków wytworzonych z folii  PCR z recyklingu


Folia PLA
czyli polilaktyd (polikwas mlekowy) powstaje z odnawialnych surowców roślinnych czyli np. z kukurydzy lub cukru trzcinowego. Jest transparentna i sztywna oraz łamliwa. Nie jest elastyczna i ulega łatwemu zniszczeniu. Jej cena jest kilkakrotnie wyższa niż innych folii. Folia PLA nadaje się do nadruku oraz kontaktu z produktami spożywczymi. Jest w pełni biodegradowalna i nadająca się do recyklingu, ale…. koniecznie przeczytaj dalszą część tego artykułu!

Jak prawidłowo sortować i recyklingować folie?

Naszym zdaniem, jedną z najważniejszych rzeczy związaną z ochroną środowiska jest prawidłowa segregacja tworzyw sztucznych i ich recycling! Celem recyclingu jest ograniczenie zużycia surowców naturalnych oraz zmniejszenie ilości odpadów! Recykling to odzyskiwanie surowców z produktów odpadowych i ponowne ich wykorzystywanie do produkcji nowych towarów.

Do często spotykanych produktów recyclingu należą: folie, butelki do chemii gospodarczej, pojemnik i kanistry, słupki drogowe, ogrodzenia, ramy okienne PVC, włókna (np. przędza poliestrowa), oleje opałowe, zabawki, długopisy i artykuły piśmiennicze, meble, płyty termoizolacyjne, ekrany przeciwhałasowe, doniczki.

Co to jest kod recyclingu?

Materiały, które nadają się do ponownego wykorzystania można opatrzyć kodem recyclingu. Jest to znak graficzny zawierający trzy zielone strzałki układające się w trójkąt. Informację taką umieszcza się na opakowaniach, które podlegają ponownemu wykorzystaniu. Cyfra i napis, które towarzyszyć mogą symbolowi oznaczają rodzaj surowca użytego do produkcji danego opakowania.

Znak recyklingu a zielony punkt

Te dwa symbole często bywają mylone. Koło, w które wpisane są dwie zielone strzałki to Zielony Punkt. Symbol ten nie jest znakiem recyklingu, ale informuje, że producent wyrobu zadbał o recykling oraz że zapłacił specjalistycznej firmie za odzyskiwanie materiału z opakowania. Przedsiębiorcy na całym świecie używają go chętnie, umieszczając obok symbolu trzech strzałek. Jego obecność świadczy o tym, że dany producent bierze udział w systemie odzysku i recyklingu opakowań w swoim kraju.

 

Polecane oznakowania opakowań na gazety

Jednym z rozwiązań, które rekomendujemy, jest odpowiednie oznakowywanie wszystkich opakowań (również tych na czasopisma), nawet jeśli nie wymagają tego przepisy prawa. Oznakowanie to oraz dodatkowa informacja powinny pomóc konsumentowi wyrzucić opakowanie do odpowiedniego pojemnika na odpady, aby mogło być zrecyklingowane i powtórnie wykorzystane. Oznakowanie wraz z odpowiednim komentarzem może być umieszczone na klapce zamykającej worek.

Na przykład: „Ten worek wykonany jest z polipropylenu, który jest w 100% recyklingowany. Należy wyrzucić go do żółtego pojemnika na odpady, aby można go było przetworzyć np. na plac zabaw, wiaderko czy długopis.” lub „Drogi czytelniku – opakowanie tego wydania jest wykonane z 100% recyklingowanego polipropylenu. Wyrzuć je do żółtego pojemnika, aby nadać mu drugie życie!

Naszą misją jest wspólna wraz z wydawnictwami edukacja czytelników w zakresie segregacji i recyklingu tworzyw sztucznych.

 

Co oznacza symbol człowieka wyrzucającego śmieci?

Symbol graficzny przedstawiający człowieka wrzucającego śmieci do kosza to znak Dbaj o Czystość.  Najczęściej pojawia się zaraz obok symbolu recyklingu. Ikona ta wzywa do wyrzucania do kosza opakowań bezpośrednio po konsumpcji ich zawartości. „Dbaj o czystość” apeluje o niezaśmiecanie środowiska naturalnego i tym samym o dbałość o swoje otoczenie. W obecności tego znaku często występować może symbol, który wzywa do zgniatania opakowania przed jego wyrzuceniem.

Co to jest Greenwashing?

Greenwashing to używanie „proekologicznych” stwierdzeń „bezpieczny dla środowiska”, „przyjazny dla środowiska”, „przyjazny dla ziemi”, „nie zanieczyszczający”, „zielony”, „przyjaciel natury” i „przyjazny dla warstwy ozonowej”. Stwierdzenia takie są nieprecyzyjne, niejasne, a nawet mogą wprowadzać w błąd!

Opakowanie ekologiczne to modne hasło i trend, który często jest niewłaściwe i nieprecyzyjne nadużywany. Niektóre firmy, w celach czysto komercyjnych, nanoszą na opakowaniach oznaczenia wykorzystujące motywy budzące skojarzenia pro-środowiskowe lub wręcz nieprawdziwe znaki czy napisy, które w dość oczywisty sposób działają na podświadomość klientów.

Czy biokompostowalne folie są naprawdę ekologiczne?

W związku z rosnącym zapotrzebowaniem na rozwiązania ekologiczne pojawia się coraz więcej folii, które odpowiadają trendom rynkowym, czyli technologii zrównoważonego rozwoju i ochronie środowiska. Do takich folii należą folie PCR oraz PLA, o których pisaliśmy powyżej. Folie biodegradowalne (PLA) rozkładają się wyłącznie w warunkach kompostowania przemysłowego (potrzeba specjalnych warunków: odpowiednia ilość światła, wilgotność, dostęp tlenu i temperatura).

Polskie kompostownie nie są przygotowane na biodegradowalne opakowania PLA, gdyż są nastawione przede wszystkim na bioodpady typu liście czy skoszona trawa. Prawdopodobieństwo przekazania przez sortownia odpadów biodegradowalnych do kompostowni przemysłowej, jest na obecną chwilę znikome. PLA w praktyce może zostać spalone, jako paliwo alternatywne. Opakowania z folii PLA (która optycznie przypomina standardowe folie z tworzyw sztucznych) wrzucona pomyłkowo do żółtego pojemnika zanieczyszcza konwencjonalny plastik, który mógłby być później poddany recyclingowi.

Dlatego bio folie wcale nie są tak ekologiczne, jakbyśmy myśleli…

Stawiajmy na recykling!

W ciągu roku zużywamy na świecie ponad 300 milionów ton produktów z tworzyw sztucznych. Na składowiska śmieci trafia 280 milionów ton plastikowych śmieci, z czego tylko niewielką część – ok. 9% odzyskujemy i przetwarzamy ponownie. Dużo zużytego plastiku trafia do spalarni śmieci, co generuje niebezpieczne substancje, które dostają się do powietrza, którym oddychamy. Te trujące gazy oddziałują na ludzi, rośliny i zwierzęta! Bardzo dużo odpadów plastikowych trafia na wysypiska śmieci lub do mórz i oceanów.

Dlatego jeśli już musimy używać plastiku, bezwzględnie poddawajmy go ponownemu przetworzeniu, czyli recyclingowi!

Wyszukaj

Najnowsze wpisy

Tagi

Archiwum

Udostępnij

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email

AKAT-GROUP Sp. z o.o

Nie prowadzimy sprzedaży stacjonarnej!

Zlecenia realizujemy na zamówienie Klienta.

W ofercie: opakowania foliowe, laminaty foliowe, worki foliowe, doypack, woreczki, folia do pakowania, worki na gazety, opakowania dla wydawnictw, folijki, woreczki na maseczki z logo, folie spożywcze, opakowania spożywcze, taśmy opakowaniowe, taśmy w rolce, worki z logo.