Baza wiedzy

Opakowania foliowe z nadrukiem cieszą się niesłabnącą popularnością. Korzystają z nich wszystkie branże. Opakowania foliowe to estetyczny i ekonomiczny sposób na zabezpieczenie produktu oraz jego promocję.

Nasza Baza Wiedzy to kompendium informacji o foliach i laminatach oraz sposobach wykonywania nadruku na powierzchniach foliowych.  

Rodzaje i charakterystyka folii

Folia OPP (BOPP) czyli folia polipropylenowa jest otrzymywana poprzez rozciąganie wytłoczonej uprzednio masy tworzywa, tworzącej taśmę – najpierw wzdłuż w kierunku przesuwu taśmy, a następnie w kierunku poprzecznym. Dwustronne rozciąganie, czyli tzw. „orientowanie folii” poprawia znacznie jej sztywność oraz wytrzymałość na rozciąganie. Proces ten pozytywnie wpływa na jej przejrzystość i barierowość.

Charakteryzuje się połyskiem, przezroczystością i niską przepuszczalnością pary wodnej i substancji zapachowych. Na folii OPP można wykonać dowolny nadruk. Folia może być bezpośrednio materiałem opakowaniowym, bądź może być składową laminatów foliowych.

Jest to jedna z najbardziej popularnych folii w przemyśle opakowaniowym. Idealnie nadaje się do druku i laminacji. Opakowania z folii BOPP charakteryzuje wysoka jakość i estetyka.

Folia BOPP od zewnętrznej strony nawoju jest jednostronnie aktywowana. Umożliwia to jej zgrzewanie poniżej temperatury topnienia polipropylenu. Temperatura zgrzewania folii BOPP uzależniona jest od charakterystyki elektrod zgrzewających i szybkości zgrzewania. Nadaje się do używania w automatach pakujących.

Właściwości folii BOPP:

  • Dopuszczenie do kontaktu z żywnością.
  • Szeroki zakres temperatur zgrzewania.
  • Utrzymywanie odpowiedniej wilgotności.
  • Nieprzepuszczalność substancji zapachowych.
  • Dobre właściwości optyczne i mechaniczne.
  • Niski współczynnik tarcia.
  • Szeroki zakres uszczelnienia.
  • Dobre właściwości cieplne.
  • Odpowiednie cechy poślizgowe i antyblocking

Zastosowanie folii BOPP:

  • Wysokiej jakości druk fleksograficzny, offsetowy, rotograwiura.
  • Laminowanie tym samym rodzajem folii i innymi materiałami.
  • Pakowanie przedmiotów.
  • Pakowanie na maszynach poziomych – HFFS i pionowych VFFS,
    Pakowanie wyrobów cukierniczych.

Folia CAST (CPP) to polipropylenowa folia nieorientowana otrzymywaną metodą ekstruzji. Proces ten polega na „wylewaniu” płynnej jeszcze w tym momencie folii przez wąską szczelinę na obracający się walec i gwałtowne jej schłodzenie bez jakiegokolwiek jej rozciągania. Dzięki szybkiemu schłodzeniu osiągana jest wysoka jakość , elastyczność i klarowność folii. W efekcie powstaje folia o właściwościach mechanicznych podobnych do PE i optycznych podobnych do OPP.

Folia CPP charakteryzuje się wysokim połyskiem, przezroczystością i zwiększoną barierowością na przenikanie pary wodnej. Jej niski ciężar właściwy wpływa na wydajność opakowaniową w stosunku do innych folii o tej samej grubości. Ze względu na wysoką odporność na przerwanie/przebicie daje się łatwo perforować. Może służyć jako składnik laminatów z innymi materiałami.
Tą folię stosujemy często w przypadku, gdy dodatek do gazety ma krawędzie, nieregularny kształt itp.

Folia LDPE to folia polietylenowa. Doskonale nadaje się do każdego rodzaju towarów. Wykorzystywana jest przy pakowaniu produktów przemysłowych, chemicznych, a także spożywczych. Jest bardzo wytrzymała i może być wykorzystywana zarówno do pakowania ręcznego, jak i automatycznego. Można ją zadrukowywać.
Rzadziej stosowana do produkcji worków foliowych dla wydawnictw – jest mniej przezroczysta, za to bardzo wytrzymała. Idealna na duże akcje mailingowe itp.

Folia PCR, której nazwa pochodzi od angielskich słów Post-Consumer Recycled (recykling pokonsumencki) oraz folia IR (Industrial Recycled  – recykling produkcyjny) to folie LDPE pochodzące z recyklingu. Zużyte odpady foliowe przetwarza się w procesie recyklingu na surowiec wtórny (regranulat), który następnie wykorzystywany jest do produkcji nowych opakowań.

Folie te posiadają zanieczyszczenia (IR posiada ich mniej, gdyż pochodzi z „czystych” odpadów z produkcji folii LDPE). 

Ceny tych folii są niestabilne, ponieważ są ściśle związana z dostępnością surowca z recykling, jednak zawsze są niższe od cen folii OPP lub LDPE. Folie z recyklingu można zadrukować, nie nadaje się ona jednak do kontaktu z żywnością. Istotne jest natomiast, że nadają się one do dalszego recyklingu i należy wyrzucić ja do żółtego pojemnika na odpady.

Regranulat może mieć różne kolory: bezbarwny, słomkowy, niebieski. Dla producentów folii ważnym parametrem jest jego czystość – im bardziej jest on spójny pod kątem barwy, struktury i składu, tym łatwiej o precyzyjne uzyskanie pożądanych właściwości produkowanej folii.

Folie produkowane z regranulatu występują w formie 100% składu lub można do ich produkcji dodawać granulat konwencjonalnego polietylenu PE.

Wykorzystanie folii PCR i IR do produkcji nowych opakowań zapobiega gromadzeniu się odpadów z tworzyw sztucznych, które ze względu na długi okres swojej biodegradowalności mogą zalegać i zanieczyszczać środowisko. Korzystanie z folii pochodzących z recyklingu  może aktywne wspierać Klientów w dokonywaniu świadomego wyboru zakupu produktów przyjaznych środowisku i tym samym, tworzenie lepszej i czystszej przestrzeni do życia. Może jednocześnie stanowić wsparcie pozytywnego wizerunku marki.

Folia PET otrzymywana jest z tworzyw poliestrowych w procesie współwytłaczania (koekstruzja).

Charakteryzują się sztywnością, połyskiem oraz wysoką barierowością. Dzięki swoim właściwościom folie PET mają szerokie zastosowanie wielu branżach. Mogą być stosowane do pakowania żywności, artykułów spożywczych, kosmetycznych, przemysłowych i innych.

Folia PET nadaje się do nadruku wszystkimi metodami. Ponieważ nie ma właściwości zgrzewalnych, często występuje w laminatach foliowych w towarzystwie innych tworzyw, dając im sztywność i grubość.

Folia PLA czyli polilaktyd (polikwas mlekowy) powstaje z odnawialnych surowców roślinnych czyli np. z kukurydzy lub cukru trzcinowego. Jest transparentna i sztywna oraz łamliwa. Nie jest elastyczna i ulega łatwemu zniszczeniu. Jej cena jest kilkakrotnie wyższa niż innych folii. Folia PLA nadaje się do nadruku oraz kontaktu z produktami spożywczymi. Jest w pełni biodegradowalna i nadająca się do recyklingu.

Folie biodegradowalne (PLA) rozkładają się wyłącznie w warunkach kompostowania przemysłowego, które wymaga odpowiednich warunków: odpowiednia ilość światła, wilgotność, dostęp tlenu i temperatura.


Laminaty foliowe to rodzaj grubej folii powstałej z połączenia dwóch lub więcej warstw folii z różnych materiałów. Spotykamy się z nimi każdego dnia, bo to głównie opakowania z laminatów służą do pakowania produktów spożywczych. Laminaty foliowe to inaczej folie wielowarstwowe.

Laminaty cieszą się popularnością ze względu na estetykę, wytrzymałość i wysoką barierowość. Są bardziej odporne niż zwykłe folie lub papier na uszkodzenia mechaniczne (np. w transporcie). Mogą służyć do przechowywania produktów w niskiej temperaturze.

W zależności od rodzaju produktu jaki ma chronić opakowanie (sypki, liofilizowany, mrożony, czekoladowy, etc.) oraz właściwości przechowalniczych, jakie są dla niego przewidziane (termin przydatności produktu, bariera na światło, powietrze, wilgoć) stosowane są dwu- lub trzywarstwowe laminaty (folie duplex i triplex).

Najczęściej spotykane laminaty dwuwarstwowe /DUPLEX:

  • BOPP + BOPP (transparentny, biały perlisty, metalizowany, matowy)
  • BOPP + CPP
  • BOPP + PE (transparentny, biały)
  • PET + PE
  • PET + CPP
  • PET HB (wysoko barierowy) + PE
  • papier + PE (transparentny, biały)

.
Najczęściej spotykane laminaty trzywarstwowe / TRIPLEX:

  • BOPP (matowy, transparentny) + PET metalizowany + PE (transparenty, biały)
  • PET (matowy, transparentny) + PET metalizowany + PE (transparenty, biały)
  • BOPP + BOPP (metalizowany, biały perlisty) + PE
  • PET (matowy, transparentny) + ALU + PE
  • papier + ALU + PE (transparentny, biały)

.

W zależności od potrzeb wykonujemy również laminaty z wykorzystaniem technologii PEEL, ANTIFOG oraz z barierą EVOH.

Techniki druku na folii

Nazwa tej techniki drukarskiej pochodzi od greckiego słowa „flekso”, czyli giętki. Cechą charakterystyczną techniki fleksograficznej jest używanie wypukłych, elastycznych form drukowych (matryc polimerowych), od których ciekłymi farbami odbijany jest wzór – projekt. Dzięki tej elastycznej formie, „flexo” może być stosowane do różnego rodzaju podłoży, o niekoniecznie równej powierzchni.

Wykonanie starannych, polimerowych form jest kosztochłonne, tym bardziej, że każdy kolor projektu wymaga osobnego polimeru. Ze względu na koszt matryc, druk metodą fleksograficzną jest opłacalny przy dużych nakładach produkcyjnych. Wówczas koszty matryc ulegają amortyzacji. Raz wykonane matryce polimerowe do flexo mogą służyć przez wiele lat.

Druk offsetowy jest techniką druku płaskiego i należy do najczęściej stosowanych technologii druku przemysłowego. Jest to najbardziej uniwersalna metoda, a wydruki offsetowe wykonane są z dużą dokładnością i precyzją. Techniką offsetową wydrukujemy zarówno wizytówki, książki, jak i folie.

Matryce wykorzystywane w druku offsetowym wykonane są z lekkiego aluminium, a ich wykonanie jest stosunkowo niedrogie. Matryce te są jednak nietrwałe i nie mogą być używane przy dodrukach tego samego projektu.

Przygotowanie do druku offsetowego wymaga nakładów finansowych i czasochłonnego przygotowania produkcji. Generuje to koszty, które rekompensują się dopiero przy naprawdę dużych nakładach. Metoda ta jest nieopłacalna dla niskich nakładów,

Wydruki offsetowe charakteryzują się dokładnym odwzorowaniem kolorów oraz detali. Są trwałe, wysokiej jakości i mogą zostać poddane uszlachetnianiu.

Rotograwiura jest zaawansowaną metodą drukarską, wykorzystywaną najczęściej przy produkcji opakowań i czasopism. Formą drukową jest metalowy (najczęściej stalowy lub miedziany) cylinder z wygrawerowanym obrazem.

Metodą tą uzyskuje się bardzo dobrą jakość druku, jednak ze względu na wysoki koszt wykonania cylindra, jest to metoda droga i wciąż mało popularna.

 

Pliki do pobrania

Aktualności NA BLOGU

Aktualności

Witamy na naszym blogu!

Witamy na blogu AKAT GROUP! Zapraszamy do śledzenia naszego bloga, na którym będziemy zamieszczać aktualności z życia firmy, informacje z branży opakowań oraz ciekawostki na

CZYTAJ WIĘCEJ

AKAT-GROUP Sp. z o.o

Nie prowadzimy sprzedaży stacjonarnej!

Zlecenia realizujemy na zamówienie Klienta.

W ofercie: opakowania foliowe, laminaty foliowe, worki foliowe, doypack, woreczki, folia do pakowania, worki na gazety, opakowania dla wydawnictw, folijki, woreczki na maseczki z logo, folie spożywcze, opakowania spożywcze, taśmy opakowaniowe, taśmy w rolce, worki z logo.